Найбiльше i найдорожче добро кожного народу - це його мова, та жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає I своє давнє життя i своï сподiванки, розум, досвiд, почування.

Панас Мирний

10 грудня 2016 р.

Урок української мови у 3-Б класі вчитель Бончева В.М.



Конспект уроку :




Тема: Правопис префіксів роз-, без-.
Мета: 1. Ознайомити учнів з літературною вимовою та написанням префіксів роз-, без-; закріплювати вміння розрізняти префікси та прийменники, правильно їх писати.
2. Розвивати орфографічну пильність, увагу до усного і друкованого слова.
3. Виховувати почуття доброти.
Тип уроку: урок відкриття нового знання.
Обладнання: малюнок сніговика, словникові слова на картках з малюнками дітей.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Зошит свій я відкриваю
Та під нахилом кладу.
І від вас не потаю -
Ручку я отак тримаю.
Сяду рівно, не зігнусь,
За роботу враз візьмусь.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
 – Поглибимо знання, а які ви самі розгадаєте.
– На етапах уроку ми будемо міркувати, як можемо застосувати знання в житті.
– Мене дуже радують діти, які для себе визначають значення невідомих слів, знаходять їх тлумачення у словнику і приносять в клас скарбничку слів. Я думаю, що у нас таких розвідників слів ставатиме все більше.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
– Яку тему вивчали на попередніх уроках?
Стратегія «Кубування».
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
– Хто виконає роль Прийменника і Префікса і розкаже про себе?
                 Прийменник                                               Префікс
1.     Що? Окреме слово, частина мови          1. Частина слова.
2.     Як пишемо? Пишеться окремо             2. Пишеться разом, бо це
                        від інших слів.                             частина слова.
3.     Для чого служить? В реченні                3. Служить для утворення
служить для зв’язку слів.                              нових слів.
– Перевіримо, як ви можете застосовувати знання про прийменник і префікс.
(На дошці записане красиве речення).
Дощ  (з)шиває землю (з)небом ниткою сріблястою.
– Як уявляєте собі цю картину? (Подібне завдання виконували вдома).

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
– До нас на урок ще хтось завітав, він хоче допомогти нам визначити тему сьогоднішнього уроку. (На дошці незакінчений малюнок сніговика).
– Як ви гадаєте, хто це?

Розвеселився                                                      безокий

Розсміявся                                                          безносий

Роздивився                                                         безрукий




Розщедрився                                                      безногий





– Дуже подібний, але чогось йому не вистачає. Чого? (Очей, носика, ротика, рук, ніг, мітли.)
– Якщо у нього всього цього нема, то який він? (Безокий, безносий, безрукий, безногий.)
(Учитель біля сніговика записує у стовпчик слова.)
– Чи шкода вам сніговика? Давайте ми йому допоможемо і вилікуємо його.
(Учитель поступово дописує йому ті частини, яких не вистачає.)
– От ми і вилікували нашого сніговика. Що з ним тепер сталося? Він, напевне, роздивився нас, розсміявся, розвеселився, розщедрився на усмішки нам.
– Як багато він приніс нам слів. Давайте прочитаємо їх. (Читання разом.)
– Якщо ви були уважні, то помітили, що якась частинка слова у першому і другому стовпчиках повторюється. Яка? (Роз-, без-.) Що це?
– Як називається ця частинка? (Префікс.) Перевіримо себе. Коли доберемо спільнокореневі слова, і ця частинка буде зникати, то ви сказали правильно. (Діти усно добирають спільнокореневі слова.)
– Отже, сьогодні на уроці ми маємо вивчити, як правильно писати префікси роз-, без-.
– Продовжимо свої дослідження, виконуючи вправу 220. (Робота в парах)
– Доберіть до поданих слів споріднені і визначте префікси (усно).
Розгадати              – Як вимовляється кінцевий приголосний у префіксах роз-                                                  без- перед дзвінкими?
Розказати                – перед глухими?
– Яка буква пишеться в кінці префіксів?
– Сформулюйте правило на основі своїх спостережень.
Проговорення правила.
– Як можемо застосовувати знання про написання префіксів роз-, без-?.

Фізкульт. хвилинка
Лебеді летять -
Крильцями махають...
(піднімання рук через сторони вгору, підводячись навшпиньки.)
Пливуть над озером -
На воду позирають...
(руки в сторони, нахили тулуба вперед з прогинанням спини).
Свої тонкі шиї
Гордо вигинають...
(руки в "замок" за спиною, плечі розправити, подивитись вгору).
Зграйкою тихесенько
На озеро сідають
(руки в боки, відвівши плечі назад, повільно присісти).

V. Закріплення нового матеріалу
1. Робота із словничком. (Читають словосполучення. Скласти словосполучення, речення. Читають речення.)
Виконання вправи 221.
– До поданих слів доберіть спільнокореневі слова з префіксом без- (спочатку усно).
– Розберіть слово за будовою.
– Назвіть слова, що починаються буквою «зе».
На дошці запис      закон – беззаконний    (виникають труднощі в написанні).
Префікс закінчується на букву  «зе», а корінь починається буквою «зе» - подвоєння «зе».
– Якого значення надає префікс без- словам.
Виконання вправи 222.
– Тепер префікс роз- хоче попрацювати.
– До поданих слів доберіть і запишіть споріднені слова з префіксом роз-.
– Що можна сказати про значення слів у кожній парі?
Як застосовувати знання про утворення за допомогою префіксів роз-, без- антонімів.
Виконання вправи 223.
Гра із словами: розгадати слова.
Безлісий
Розмах
Розсада
– Як би ви перенесли з рядка на рядок ці слова? (Виконання на чернетках.)
Висновок: не можна відривати букву від префікса при переносі слів.
– Діти, ви добре попрацювали і заслуговуєте на літературну хвилинку.

Літературна хвилинка
Почуєте, як використали слова з префіксами роз-, без- відомі поети.
Діти читають уривки з творів.
У товаристві лад – усяк тому радіє;
Дурне безладдя – лихо діє,
І діло, як на гріх,
Не діло – тільки сміх…
Л. Глібов
–  Як використовували слова з префіксом роз-, без- відомі поети?
–  Які антоніми використав Леонід Глібов в своїй байці?
Спів пташині потіха одна, –
Хоч голодна, співа веселенько,
Розважає пташине серденько,
Жде, що знову прилине весна.
Леся Українка
– Яке слово з префіксом роз- використала Леся Українка?

VI. Підсумок уроку.

– Як ми можемо застосувати знання?

1.    Написання  прийменників та префіксів.

2.     Написання слів з префіксами роз-, без-.
3.     Утворення антонімів за допомогою префіксів  роз-, без-
4.     Як переносити слова з префіксами роз-, без-.
5.     Що вразило на уроці, які ви зробили відкриття?

– Вам вдалося потішити сніговика. На кожну парту, за якою діти добре працювали, впаде сніжинка. (Вчитель роздає сніжинки.)

Немає коментарів:

Дописати коментар